Jeżeli liczycie na to, że ktoś Was poinformuje o tym że maluch będzie miał lub miał jakiekolwiek szczepienie to nie liczcie na to. Nikt nawet nie wspomniał o jakimkolwiek szczepieniu. Nas dopiero oświeciło w tym 7 tygodniu, do tej pory ważne były inne tematy, które są już na dobrej drodze. Pewnie dlatego nie pytaliśmy, ale zgoda mamy po porodzie na wszystko obowiązuje tutaj bez mrugnięcia okiem :). Oczywiście możemy pytać, a nawet powinniśmy – tylko dla naszej wiadomości. My niejednokrotnie się zastanawialiśmy czemu Nela jest taka marudna, dopiero później połączyliśmy fakty, że to przecież szczepienie o którym nie wiedzieliśmy.
Zaczęło się od tego, że zapytaliśmy o Synagis (pisałem już o nim). To pytanie otworzyło „puszkę” z informacjami. Jeżeli podpisaliście zgodę to szczepienia będą odbywały się zgodnie z kalendarzem. Nie wiem jak to się odbywa w szpitalu jeśli nie podpiszecie zgody. U nas w POZ jest tak, że jeśli rodzic nie stawia się z dzieckiem na szczepienie to kontaktujemy się z nim telefonicznie, mailowo, listownie. Gdy nasze ponaglenia nie przynoszą efektów i terminowość szczepień minęła. To zgłaszamy taką rodzinę jako uchylających się do SANEPIDu i nasze zadanie zostaje zakończone. Mi bardzo zależało na szczepieniu Roteq, które należy podać optymalnie w 6-8 tygodniu życia, ale nie później niż 12 tydz. . Wiemy jakie skutki rota może przynieść dla dziecka ten wirus – może doprowadzić do zgonu u takich maluchów. Jednak w szpitalu nie mieli tej szczepionki – dopiero w swoim POZ. Ciekawe jak rozwiązują ten problem gdy dziecko jest dłużej niż 12 tyg w szpitalu ? Zdarza się też po tym szczepieniu powikłanie, poniżej opis.
Informacja za strony o refundowanej szczepionce (bezpłatnej) Rotateq:
Wgłobienie jelita: Dane z badań obserwacyjnych dotyczących bezpieczeństwa przeprowadzonych w wielu krajach wskazują, że szczepionki przeciwko rotawirusom niosą ze sobą zwiększone ryzyko wystąpienia wgłobienia jelita – do 6 dodatkowych przypadków na 100 000 niemowląt w ciągu 7 dni po szczepieniu. Nie ma wystarczających dowodów na zmniejszenie tego ryzyka po podaniu drugiej dawki. Podstawowa częstość występowania wgłobienia jelita u dzieci poniżej jednego roku życia w tych krajach wynosiła od 33 do 101 na 100 000 niemowląt rocznie. Opierając się na danych z dłuższych okresów obserwacji pozostaje niejasne, czy szczepionki przeciwko rotawirusom wpływają na ogólną częstość występowania wgłobienia jelita. Pełną kartę charakterystyki produktu znajdziecie w linku poniżej.
Nawet jeżeli to szczepienie i tak trzeba odbyć – chroni Waszego malucha.